CAW
Wydawnictwa
Niedziela, 18 listopada 2018 r.
Change version
Bolesław Ignacy Florentyn Wieniawa-Długoszowski
14.12.2011

Bolesław Wieniawa-Długoszowski był bez wątpienia jedną z ikon Polski międzywojennej. Żołnierz legionów, adiutant i najbliższy współpracownik Józefa Piłsudskiego, współautor przewrotu majowego.

Lekarz z wykształcenia, żołnierz z powołania, generał dywizji, nazywany często pierwszym ułanem II Rzeczpospolitej, ambasador w Rzymie, a wreszcie niedoszły pierwszy Prezydent na uchodźstwie.

Jednocześnie uzdolniony malarz i literat, bywalec salonów, przyjaciel i uczestnik życia bohemy artystycznej. Bohater licznych skandali i niezliczonych, żywych do dziś anegdot.


W przygotowanej przez Centralne Archiwum Wojskowe publikacji nie podejmujemy próby stworzenia kolejnej wersji biografii tej nietuzinkowej postaci. Prezentujemy natomiast Państwu krótki biogram, 146 unikatowych zdjęć z zasobu CAW, ukazujących postać Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego od momentu wstąpienia do Legionów Polskich aż po początki służby dyplomatycznej w Rzymie. Album zawiera dodatkowo 24 strony reprodukcji wybranych dokumentów poświęconych Generałowi. Całość została wzbogacona o wybór napisanych przez niego lub poświęconych mu fraszek i wierszy.

 fotografie i opracowanie: A. Maciejewicz, M. Wodejko

 

Wstęp

Album zdjęć

Dokumenty

Sztuki wszelakie